Konto

ipadpisi

SketchUp for iPad on kohal!

SketchUp on programm ruumiliste (3D) objektide ja stseenide kujundamiseks, mille loomisel on seatud eesmärgiks luua traditsiooniliste vahendite (pliiats, paber) kasutamisele sarnanev keskkond ja mille omandamine algtasemel on kerge ja kaasahaarav. Selle kasutajateks võivad olla arhitektid, disainerid, ehitajad, teostajad ja insenerid ehk siis inimesed, kes vormivad meid ümbritsevat maailma. Eriti sobiv on SketchUp sisearhitektidele ja -kujundajatele, kes loovad nii üksikuid objekte nagu mööbliesemed kui ka terviklikke ruumilahendusi.

SketchUp on täisfunktsionaalne projekteerimisvahend, s.t temaga saab luua objektidest nii 3D vaateid kui ka mõõtmete ja annotatsioonidega varustatud tööjooniseid. SketchUp on varustatud automaatse lihtsustatud visualiseerimismootoriga (render engine), mis on küll teatud piirangutega. Täielike fotolaadsete visualiseeringute loomiseks tuleb kasutada lisamooduleid, mida on saadaval nii tasulisi kui vabavaralisi.


Mõned päevad tagasi üllitas Trimble SketchUpi versiooni iPadi jaoks. Beetaversioon oli olemas juba mõnda aega, kuid nüüd on saadaval ametlik kommertsversioon.

Programmi võib soetada kas eraldi rentides (subscription) nime all SketchUp Go või Pro versiooni koostisosana.

SketchUp for iPad saab tahvlisse installida läbi App Store.  Kui on varem installitud SketchUp Viewer, tuleb see eelnevalt maha installida. Go versioon asendab versiooni SketchUp for Web, võimaldades töötada lauaarvutiga veebikeskkonnas või iPadis. Kellel juba on olemas desktop-versioon SketchUp Pro, saab kasutada ka iPadi versiooni, mille kasutamiseks tuleb Trimble’sse sisse logida nagu lauaarvutissegi.

 

Töökeskkond sarnaneb SketchUp for Web omaga, olles siiski kohandatud Apple Pencil pliiatsiga töötamiseks. Klaviatuur tavalisel kujul tööaknas puudub, kuid soovi korral on võimalik ühendada juhtmevaba klaviatuur. Siiski on otstarbekas kasutada peamiselt pliiatsit, sest see loob töötamiseks vabaduse, mida tahvel võimaldab. Arvude ja tekstide sisestamiseks avanevad vastavate vahendite kasutamisel väikesed kohtaknad.

Töövahendite ja seadete ikoonid on esialgu harjumatud, kuid varasemat SketchUpi kogemust omades hõlpsasti äraõpitavad. Youtube’s on juba mitmeid abistavaid videoid, esmatutvuseks soovitan linki: SketchUp iPad – Getting started.

Helpis on ka selgitused sõrmežestide kasutamiseks.

Nii eraldi SketchUp Go kui ka Pro komponendi puhul on kasutada piiramatu salvestusruum Trimble Connect serverites, milleks tuleb luua eraldi konto.

Jaak Aavik
SketchUp koolitaja


Jaak Aavik on lõpetanud nii Kunstiülikooli disainieriala kui Tehnikaülikooli sildade ja teede eriala. Töötanud disaineri ja konstruktorina mitmetes ettevõtetes ja õppejõuna nii Kunstiülikoolis kui ka muudes kõrgkoolides. Töötab Usesoftis CAD tarkvara konsultandi ja koolitajana alates aastast 2006. Jaak on andnud välja mitmeid CAD tarkvara õpikuid ja arendanud CAD tarkvara koolitusmaterjale.

Loe lähemalt SketchUp baaskursusest