Konto

autodesk-autocad-badge-2048

AutoCAD 2023 uuendustest

AutoCAD 2023 sisaldab jätkuvalt spetsialiseeritud vahendipakette (toolsets) ning saadaval on ka AutoCAD veebi- ja mobiilirakendus (vaata AutoCAD infograafikat). Jooniseid saab salvestada ja avada lisaks Microsoft Onedrive, Box, DropBox pilveteenustele ka Google Drive-is, Autodesk Drive-is ja Autodesk Docs-is.

Valdkonnapõhiste vahendite kasutamiseks tuleb vahendipaketid eraldi paigaldada, kuid nende maksumus sisaldub täisversiooni rendihinnas. LT versioonil lisapaketid puuduvad.

Lisapaketid on järgmised:

 • AutoCAD Architecture
 • AutoCAD Electrical
 • AutoCAD Map 3D
 • AutoCAD Mechanical
 • AutoCAD MEP
 • AutoCAD Plant 3D
 • AutoCAD Raster Design

Telli uus AutoCAD või katseta prooviversiooni!


AutoCAD’i uusim versioon 2023 pakub põhjalikumat ülevaadet, koostöövõimalusi ning automatiseerimist.

Peamised 2023 versiooni uuendused:

1. My Insights

Funktsioon My Insights esitab informatsiooni, mis põhineb kasutaja varasemate toimingute analüüsil ja pakub soovitusi nende rakendamiseks. Soovitused kuvatakse Start akna My Insights nupul klõpsates.

2. Markup Import ja Markup Assist

Vahendid lihtsustavad jooniste märgete (drawing revisions) vaatamist ja sisestamist. Markup Import võimaldab importida märkeid sisaldavaid jooniseid skaneeringutena PDF, PNG või JPG formaatides, asetades need aktiivse joonise kohale (overlay) ja reguleerides vajadusel nende läbipaistvust. Markup Assist võimaldab skaneeringult tuvastatud märked sisestada aktiivsesse joonisesse vastavate kontuuridena.

3. Macro Advisor

Vahend soovitab käskluste makrosid vastavalt kasutaja varasematele eelistustele. Makrod kujutavad endast käskluste jadasid, mis on rakendatavad ühe hiireklõpsuga, kiirendades nii korduvate toimingute sooritamist. Neid saab salvestada ja redigeerida Command Macro Editoris. Macrode ikoon asub Ribboni View paanil (vt ekraanitõmmist).

Pakutavate makrode kuvamiseks (Macro insights) peab programmi olema kasutatud piisavalt pikka aega, et oleks võimalik koguda vajalikku informatsiooni makrode loomiseks. Täpsemat infot vajalikest tingimustest saab klõpsates valikul Learn more about macro insights.

4. LISP Everywhere

AutoCAD’i veebirakenduses on nüüd saadaval LISP API, mida saab kasutada AutoCAD’i kohandamiseks ning korduvate protsesside automatiseerimiseks vastavalt vajadusele. LISP failide ning käskude sisestamine toimub samamoodi nagu desktop-versioonis.

Olemasolevate funktsioonide muudatustest:

 • Start akna nupul New klõpsates avaneb loend kasutatavates Template-dest.
 • Trace vahend on nüüd kasutatav lisaks varasematele veebi- ja mobiilirakendustele ka desktop-versioonis. Laiendatud on seadistusi koostööks teiste kasutajatega.
 • Objektide loetlemisvahend Count toimib nüüd ka kasutaja määratud alal.
 • Ujuvates akendes püsib käsuriba (Command line) akende juures.
 • Liitjoontele on lisatud Extend Vertex pideme funktsioon liitjoone pikendamiseks.
 • 3D graafikasüsteem on nüüd täielikult integreeritud AutoCADiga, kasutades moodsate protsessorite võimsust. Siiski vajab ta ka sobivat videokaarti. Süsteem esitab 3D mudeli Shaded või Shaded with Textures kuvastiilis.

 

 


Vaata ka AutoCAD tarkvara uue versiooni help-i:
What’s New in AutoCAD Toolsets 2023 (video uuendustest).
What’s New in AutoCAD LT 2023 (video uuendustest).
Jaak Aavik
Autodeski ametlik instruktor


Jaak Aavik on lõpetanud nii Kunstiülikooli disainieriala kui Tehnikaülikooli sildade ja teede eriala. Töötanud disaineri ja konstruktorina mitmetes ettevõtetes ja õppejõuna nii Kunstiülikoolis kui ka muudes kõrgkoolides. Töötab Usesoftis CAD tarkvara konsultandi ja koolitajana alates aastast 2006. Jaak on andnud välja mitmeid CAD tarkvara õpikuid ja arendanud CAD tarkvara koolitusmaterjale.

Loe lähemalt AutoCAD-i kursusest