Konto

Revit mudelist Revit Live mudeliks

Ott õpetab tundma Revit Live pilveteenust

Ivo-Ott Hirvesoo on Autodeski tarkvara ametlikult tunnustatud instruktor Usesofti koolituskeskuses, kus ta õpetab kasutama tarkvara 3ds Max. Arhitekti kutse on Ivo-Ott saanud Kunstiinstituudist ning hiljem töötanud arhitektina erinevates büroodes Eestis ja Soomes. Aastast 1992 alustas ta tööd 3D visualiseerijana ja teeb seda tänapäevani. Tema töö objektid on põhiliselt ehitusvaldkonnas, aga ta on osalenud ka mitmete animatsioonide tegemisel. Oma põhitöö kõrvalt on Ivo-Ott alates aastast 2007 andnud kursuseid 3DS Max tarkvara huvilistele Tallinna Tehnikakõrgkoolis, EKA’s ja mujal.

Vaata Revit Live tootetutvustust


Millest tuleb juttu?

Revit-tarkvara on suurepärane tööriist projekteerija käes, kahjuks aga pisut kohmakas avada ja käidelda nõupidamisruumis, kui on soov oma kavandatavat ehitist projitseerida seinale publiku ees. Appi tuleb Revit Live tarkvara, mis aitab muuta meie tulevase hoone esitluskogemust kõigile märksa elegantsemaks.
Olin näinud YouTube’is mitmeid videoid selle toote kohta. Revit Live ekraanil avaneb virtuaalne vaade tulevasele hoonele. Hoone 3D mudelil on näha viimistlusmaterjalid, nii loomulik kui ka kunstlik valgustus, mis kõik on hoobadest kergesti reguleeritav vastavalt kellaajale ja soovile ning loomulikult varjud. Õhus rippuvate lipikutena on näha valmis salvestatud vaatepunktid, samuti võime mudelis lihtsalt niisamagi ringi kolada, kasutajakogemus on sarnane Google Maps’i Street View’ga. Kõik tundub huvitav ja kena, aga kuidas sellise tulemuseni jõuda. Väidetavalt on see imelihtne. Kui lihtne, otsustasin järele proovida.
Alla laaditavat Revit Live prooviversiooni võib kasutada 30 päeva ning selle aja jooksul võib testija teha 10 tasuta pilvetoimingut.
Siit saad Revit LIVE prooviversiooni.
Revit Live installitud, asusin sõrmega juhendis järge ajades asja uurima.

Sissejuhatav töö tuleb teha Revit’s. Katseks avasin suvemajamudeli, mida meil õppetööski kasutatakse.

Materjalid ja valgustus. Mudelis on nüüd materjalid pindadel ning päike, samuti lisasin prooviks ka ühe sisevalgusti.

Järgmisena on meil järjekorras vaatepunktide, mida soovime publikule näidata, väljanuputamine ning lisamine projekti (Project Browser’isse).

Topeltklõpsame Project Browser 3D Views osakonnas {3D} isomeetrilise 3D-vaatele, ainult see olek ekraanil võimaldab meil edasi minna, teised annaksid veateate.

Tundub, et nüüd on kõik vajalik Revit’is ette valmistatud, jätkame. Leiame View ribalt nupu Go Live ja klõpsame seda.

Avaneb vaade, kus tasub eriti hoolas olla (ning vajadusel teha muudatusi asjadest) kohas, kus määratakse, millised vaated Revit’ist kaasa haaratakse:

Järgneb rida aknaid, kust näeme üleslaadimise edenemist. Kiidame heaks kasutustingimused ning jätkame.
Pildilt näeme muuhulgas, et tasuta testide arv on ühe võrra vähenenud. Hetke pärast saabub pilveavarustest mu meilipostkasti teavitus, et mudel on töödeldud ja kasutusvalmis. Meie seekordne mudel on väike ning ooteaeg oli alla minuti. Teavitus pole sugugi liialdus, vaid on kindlasti abiks suurte aega nõudvate mudelite puhul, me ei pea asjatult arvuti ees passima.

Klõpsame Go Live aknas nuppu Open

Mudel avanes algvaates.


Kvaliteedilt tundub pilt olevat midagi Revit’i Realistic ja RayTrace view vahepealset. Päris hea! Päike ja ka sisevalgusti on sisse lülitatud. Vaate pööramine hiirega on sujuv ja väle. Kõik valikud ekraanil on selged ja käepärast.

Lipikusümbol ekraani paremal servas avab Revit’is salvestatud valmisvaated, mille peale enne aega kulutasime:


Samad lipikud on näha ka mudelis. Lipukuid või paremal pool olevaid vaateid klõpsates on ekraani siirdumine vaatepunktist teise animeeritud, see jätab vaatevahetus-operatsioonist sujuva ja elegantse mulje.

Allservas olevatest seadistustest saame muuhulgas valgusteid sisse/välja lülitada. Päikest aasta- või kellaaja järgi seadistada. Samuti leiame sealt seadistused arvuti raudvarale kui jaksu vähe. Kõik on lihtne ja arusaadav ning hätta ei jää.

Vasakul ülaservas on stiiliseadistused. Ka siin on kõik arusaadav. Samuti on meeldiv saada vihjet, et kui oleksime Revit-mudelis kasutanud inimesi (RPC) siis ka need oleksid Revit Live mudelis näha.

Unustasin end pikaks ajaks mängima erinevate setting’utega ning võimalustega ringi liikuda mudelis. Leidsin, et liikuda saab nii noolenuppude kui WASD-nuppudega. Loogiline! Kahjuks ei olnud mul võimalusi testida virtuaalprillidega mudelisse sisenemist seekord, aga on rahustav teada, et selle peale on mõeldud. Kellele inglise keele kuulamine raskuseid ei valmista, soovitan kasutada Autodesk’i lehel olevaid õppematerjale, need leiate siit:

Revit Live mudeli jagamisest

Asjaolu, mis lisab Revit Live kasutuselevõtule jumet on ka see, et kui pilvest alla laadimise ajal salvestati kohalikule kettale rida faile, saab neid edasi ekspluateerida. Nimelt leiame programmi „hamburgerimenüüst“ rea nimega publish. Seda käivitades koostatakse zip-fail, mis sisaldab kõiki mudeli eksponeerimiseks vajalikke faile ning projektinimi.EXE käivitusprogrammi. Seega saab klient kavandatavat hoonet vaadelda mis tahes PC-arvutil. Talle tuleks edastada virtuaalse mudeli vaatluseks omas arvutis kõigest Revit Live’is genereeritud zip-konteiner, see töölauale lahti pakkida, käivitada selles leiduv projektinimi.exe fail; midagi muud mudeli avanemiseks alla laadida ega installida pole vaja. Kuigi tuleks mainida, et Microsoft’i Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2012 (leiate Microsofti lehelt) peaks arvutisse olla eelnevalt installitud. Suure tõenäosusega on see seal juba olemas.

Käesolevas kirjatükis käsitletud suvila mudelit võite ka oma arvutis testida, zip-konteinerit saate katsetusteks küsida siit:

Lõpetuseks

Tulevikus on huvitav testida Revit Live ja 3DS Max Interactive koostööd, nimelt kasutavad mõlemad „kapoti all“ sama Stingray-mootorit ning teoorias ei tohiks olla takistusi ükskõik kumma keskkonna jaoks tehtud 3D-mudeli avamiseks teises. Nii vähemalt on lubanud Autodesk.
Lõpetuseks tuleb tõdeda, et lubadused Revit Live kasutuslihtsusest ei olnud liialdatud. Toode väärib kindlasti kohta päikese all. Suureks abiks on see eriti neile, kel tuleb tihti suurtes koosolekuruumides oma projektiga esineda ning kel pole aega Revit-mudeli vaateid pidevalt kantseldada – Revit Live mudel on ette renderdatud, avaneb ruttu, on kvaliteetne, töötab sujuvalt ning on mõeldudki Revit-projektide visualiseerimiseks.