Aprillis ilmus Autodesk tarkvara Revit uus versioon 2021. Loe, mida Autodeski poolt atesteeritud instruktor ja Revit MEP spetsialist Karli Aau sellest arvab.
Koroonakriis võib küll näiliselt olema maailma peatanud, aga tarkvaraarendus ei ole peatunud ja välja on tulnud Revit 2021 ning olen üle käinud uuenduste nimekirja ja tooksin teile välja viis uuendust, mis minu meelest eraldi märkimist väärt on:
Generatiivne disain
Minu arvates kindlasti kõige põnevam ja revolutsioonilisem lisandus Revit 2021-e, mille abil hoonete projekteerimisele ja elukaare protsesside efektiivsusele hakatakse hoopis teise pilguga vaatama. Hetkel küll kahjuks ainult arhitektuurses osas, kuid kindlasti jõuab see põnev täiendus ka ülejäänud osadesse.
Generatiivne disain siis on selline tootearenduse protsess (kui me vaatleme näiteks hoonet kui toodet), kus avastatakse automatiseeritult sadu või tuhandeid erinevaid lahendusi selleks, et leida kõige optimaalsem tingimustele vastav lahendus. Kui tavaliselt suudetakse projekteerimisprotsessi jooksul mõelda või mängida läbi mõned lahendused, siis arvuti suudab neid vastavalt etteantud eesmärgile ja piirangutele läbi mängida kordades rohkem, kontrollides samal ajal rohkemaid tingimusi.
Kui varem olid generatiivse disaini tööriistad pigem kättesaadavad inimestele kes tundsid programmeerimiskeeli ja valdasid väga hästi Dynamot, siis nüüd on antud tööriistad toodud Reviti interface-i kus on võimalik väga lihtsalt projekteerimislahendusi automaatselt optimeerida.
Näidet võib vaadata ka siin:
Pdf and image linking
Kui varasemates Reviti versioonides oli võimalik Revitisse importida nii pdf-e kui ka pildifaile siis nüüd on lisandunud ka võimalus pdf-e ja pildifaile Revitisse linkida. Mis tähendab, et failide sisu muutudes on võimalik neid mudelisse ka Reloadida.
See annab jällegi juurde päris palju paindlikkust, mida projekteerimisinformatsiooni vahetusel on pahatihti päris palju vaja, et tagada kiire ja korrektne info liikumine.
Dynamo 2.5
Revit 2021 versioonis olev Dynamo tuleb automaatselt Revitiga kaasa ja ei vaja eraldi installeerimist. Uuendustest, mis on sisulise poole pealt tehtud tasuks eraldi äramärkimist funktsioon, mis otsib automaatselt teile üles skriptist puudu olevad package-id. Neile kes vähegi on Dynamo skripte kasutanud kaasneb sellega ilmselt üks päris mõnus kerguseohe.
Lisaks on toodetud juurde 10 kõige populaarsemate ja nõutud funktsioonidega node-i, mida kasutajad soovinud on. Lisaks on väga suurte skriptide arvutamise kiirust parandatud kuni 99% võrra, mis on märkimisväärne edasiminek arvutuskiiruses.
Kaldus seinad
Reviti mure arhitektuuri osas on pikka aega olnud võimetus mitte modelleerida seinu, mis on vertikaalselt viltu. Kuid nüüd on see võimalus lisatud ja on võimalik modelleerida ka keerukamaid arhitektuurseid vorme ning sinna sisse hostida ka aknaid ja uksi. Kindlasti midagi mida paljud arhitektid on pikka aega Revitis oodanud.
MEP worksharing ja uued ühikud
Kuna arhitektuurse osa muudatused on Revitis seekord veidi revolutsioonilisemad, siis olen viiendaks tähtsaks uuenduseks valinud tsentraalmudelis koostöö reeglite muudatuse viiendaks, mis sisuliselt tähendab seda, et torustikes muutusi tehes olid varem mõjutatud ja ümbritsevad elemendid ning mudel vajas sünkroniseerimist tihedamini kui vajalik. Uues versioonis aga reserveeritakse tsentraalmudelis ainult mõjutatud elemendid ja ümbritsevad elemendid automaatselt reserveerituks ei saa. Mis tähendab rohkem sujuvamat koostööd tsentraalmudelis.
Ja viimasena tahaks eraldi ära märkida suure tänu KVJ inseneride poolelt, kes on kaua kaua igatsenud ühikut l/h, mida mingisugusel müstilisel kombel ei ole Revitis siimaani olnud võimalik valida. Kuid uues versioonis on see võimalus olemas.
Nagu me näeme, siis Revit on nagu vein, mis ajaga muutub aina paremaks ja paremaks. Need siin olid siis minu välja valitud top viis Reviti uuendust, kuid täisnimekirja tutvumiseks saab näha ka siit lingilt: blogs.autodesk.com/revit/2020/04/08/whats-new-in-revit-2021/
Revit uuenduste playlist:
www.youtube.com/playlist?list=PLY-ggSrSwbZrZdSQU2qP4yhsequ4EJ4x5
Kohtumiseni 29.04.2020 kursusel!
Karli Aau
Autodeski poolt atesteeritud instruktor ja Revit MEP spetsialist
Karlil on veemajanduse valdkonna magistrikraad Aalborgi Ülikoolist ja kütte ja ventilatsiooni valdkonna magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist. Oma BIM teekonda alustas ta modelleerijana Eesti-Kanada firmas Ehvert Mission Critical, kust sai esimese praktilise kogemuse 3D mudelis tehnovõrkude projekteerimises. Alates 2015 aastast liitus ta Novarc Group AS-ga, kus tegeles inseneri/BIM-koordinaatoriga ning sama ametiga jätkas alates 2018a. Endover KVB-s. Tänasel päeval töötab ta Infragate Eesti AS-is KVJVK inseneri/BIM-koordinaatorina. Tema põhifookus on endiselt tehnosüsteemidel.