Konto

revit-2019-badge-1024ppx

Revit 2019 – mis on uut?

Aprilli keskpaik on olnud Autodeski toodete tarbijale põnev kuu, just siis lastakse välja kõikide toodete uusversioonid.

Kuid alates sellest ajast, mil Autodesk väljastab paljudele programmidele täiendusi mitu korda aastas, on aprill muutunud nagu mõnevõrra tüütukski – jälle peab hakkama seda kõike alla laadima, installeerima, projekte uude versiooni ümber salvestama. Selle kõige tulemusena on erinevusi eelmise versiooniga vähem, sest need jagunevad ühtlaselt aasta peale laiali. Keegi naljahammas ütles kord: “Selle aasta Reviti versiooni suurim muudatus on see, et ikoon töölaual näeb teistsugune välja.” Pean naljahambaid kurvastama, sellel aastal pole ikoon muutunud.

Sisu poolest on üllatuslikult tegemist küllaltki korraliku versiooniga, seda enam, et enne avaldamist oli internetis täielik vaikus, kaasa arvatud Autodeski ametlikud kanalid. Justkui uus Revit või AutoCAD oleks nii ebaoluline sündmus, et see ei vääri üldse mainimist. Nüüd on uued versioonid väljas. Selge see, et nad ei lahenda kõiki probleeme, aga mõningaid siiski.

Revit tarkvara aastane tellimus

Vaatleksingi nüüd peamisi uuendusi lähemalt.

Koostöö pilves (Revit Cloud Worksharing)

Suurim muudatus neile, kes kasutavad Collaboration for Reviti teenust. Autodesk otsustas välja vahetada senise koostöö pilveteenuse, Collaboration for Reviti asemel on nüüd BIM 360 Design. Faile hoitakse BIM 360 Teami asemel BIM 360 Docsis. Kõlab keeruliselt? Mulle ka. Aga tehakse seda ikka kõik selle nimel, et pakkuda paremat ja kaasaegsemat toodet. Tõsi ta on, kõik need 360-nimelised Autodeski teenused panid minul küll pea ringi käima. Nüüd on korporatsioon minemas seda teed, et koondada kõik ühte kohta kokku, mis on iseenesest tervitatav. Vanad teenused (C4R ja BIM 360 Team) on jätkuvalt töökorras, litsentsi omanikud võivad neid edasi kasutada Reviti versioonidega 2015-2018.3.

Perspektiivikuvad (3D Perspective Views)

Mäletan oma esimest tutvust Revitiga juba rohkem kui 10 aastat tagasi. Kõik oli väga äge, kuid siis otsustasin vaadata mudelit perspektiivvaates. Pika pusimise peale sain ühe sellise tehtud, kuid siis avastasin, et hiire nupud ei tööta. Pean jahmerdama mingi “navigatsioonikettaga” ja ümber mudeli on tüütu Crop Region, mis pidevalt asju kinni katab. Dekaad harjutamist, kuid ära ma sellega ei harjunudki. Nüüd on lõpuks ka Revitis perspektiivikuva selline nagu ta olema peab. Ei mingit pisikest lukuauku, millest läbi vaadata, ei mingit piinlikku ketast kursori all. Vaatekuubiku peal hiire paremklahvi klikkides saab valida perspektiivvaate ja aksionomeetrilise vaate vahel. Ühesõnaga kõik on nüüd nii, nagu põhimõtteliselt kõikides teistes 3D-programmides juba paleoliitikumi ajastust alates. Autodesk olgu kiidetud!

Mitme kuvari tugi ja kuvapaanid (Multi-Monitor Support, Tabbed Views)

Iga Reviti kasutaja teab, et päeva lõpuks on Reviti töölaual lahti sedavõrd palju aknaid, et kui need oleks paberkandjal väljatrükituna Sinu laua kõrval virnas, võiks sinna varikatuse toetada. Uus Revit pakub võimaluse mitte ainult aknaid paremini sorteerida, vaid neid ka Reviti programmiaknast välja vedada ning teisele kuvarile lohistada. Kõik käib drag&drop meetodil. Avatud aknad on töölaual paanidena, millel klikkides vastav aken pealmiseks kerkib. Valides View > Tile Views, võib töölauda ümber organiseerida väiksemateks akendeks nii, et igas aknas on teatud grupp lahtiolevaid aknaid, ehk igas aknas on omaette paanid. Iga paani saab ühest aknast teise lohistada. Close Hidden Windows asemel on nüüd Close Inactive Windows – see nupp paneb kinni vaid need aknad, mida töölaual näha ei ole (tagaplaanil olevad paanid). See kõik annab võimaluse töölauale veelgi rohkem aknaid lahti teha. Loodetavasti mõtleb Autodesk järgmise versiooniga välja töövahendi, millega ma oma monitori suuremaks saaksin venitada…

‘OR’ tingimus kuvaviltrites (OR condition for rule-based View Filters)

Revit Ideas wishlist item Anno Domini 1714. Elav tõestus, et kui piisavalt kaua manguda (nii umbes viisteist aastat), siis saab iga Reviti kasutaja unistus lõpuks teoks! Kuvafiltrid on muutunud viimaks tõeliselt kasutuskõlblikuks. Lisaks sellele, et Sul on nüüd võimalik filtreerida ‘seda’ VÕI ‘teist’ objekti, on neid tingimusi võimalik ka kombineerida ehk kasutada ‘AND’ ja ‘OR’ tingimust läbisegi. Väike samm Autodeskile, suur hüpe Reviti kasutajatele!

 

Topeltviirutused (Background fill patterns)

Arhitektid, rõõmustagem! Materjalide pinna- ning isegi lõikeviirutustele saab määrata koguni kaks viirutust. Võimalusi on mitmeid. Näidata näiteks tellisseina pinnaviirutusena esiplaanil müüritise viirutust ning tagaplaanil Solid viirutuse abil tellise värvi või kombineerida kaks olemas olevat viirutust, et tekitada keerulisem viirutus, mida .pat failina pole kusagilt võtta. Äge! Asi toimib ka viirutuse-elementide (Filled Regions) või V/G Overrides puhul.

 

Levelid 3D kuvas (Levels in 3D views)

Aksionomeetrilises vaates on võimalik näha Leveleid. Need ilmuvad sinna, justnagu oleks joonistatud mudeli taha nähtamatule seinale. Nime ja kõrgusmärki saab kah muuta, justkui oleksid lõikes või vaates. Kasulik täiendus, kui oled harjunud just 3D kuvas modelleerima.

Materjalide täiendused

Kataloogi on lisatud materjalid, mille renderdamisel arvestatakse Autodeski sõnul füüsikaliste parameetritega ja mis on kohandatud renderdusmootori jaoks, mida Revit kasutab. Renderdatud pildil peaks materjalid välja nägema tõelisemad kui varem. Paralleelselt on säilinud ka kõik vanad materjalid, mida saab jätkuvalt kasutada. Vanade ja uute materjalide eristamiseks on vanade pisipildi nurgas kollane hüüumärk. Reviti rederdusmootor on aastatega läinud vaid paremaks. Kui nüüd see viimane täiendus ennast õigustab, siis võiks Revitiga juba renderdama hakata.

 

Mõõtketi lisamine lõikes olevatele elementidele, mis pole lõikesuunaga risti (Dimensions for curved objects in section views)

Arhitekt on välja mõelnud igavese viguri ja Sina pead sellele mõõdud panema. Aga kuidas? Ühtegi paralleelset pinda ei ole. Tee lõige. Vali mõõtketi töövahend. Hakka aga mõõte laduma – lõikes oleva elemendi kontuurid on muutunud mõõtkettide jaoks valitavaks (snäpitavaks) isegi siis, kui element pole vaatesuunaga risti. Tegu oleks justkui AutoCADi joonisega ja lõikekontuurid on lihtsalt mingid jooned. Hmm, pole paha…

 

Piirete poolitamine Split töövahendi abil (Split command for railings)

Ainus arhitektuurse töövahendi täiendus selles versioonis. On piire. On Split Element töövahend. Klik-klik. Nüüd on kaks piiret.

 

Levelite kustutamine (Delete levels)

Leveleid on võimalik lõpuks kustutada. Jajah, varem oli kah võimalik, kuid selle tulemusena võis ära kaduda pool mudelit, sest leveliga koos koristati ära ka kõik objektid, mis seda oma work-plane’ina kasutasid. Nüüd hoiatab Revit kasutajat ning pakub nimekirja objektidest, mis leveliga on seotud. Nimekirja võib salvestada ning seejärel paigutada kõik nimekirjas olevad objektid teistele levelitele ümber. Nüüd on võimalus tegeleda ühe leveli kustutamisega.

Kasutaja loodud terasdetailide ühendused (Custom Steel Connections)

Kadestan konstruktoreid, iga Reviti versiooniga saavad nad endale mänguasju juurde. Seekord on nad saanud suisa terve eraldi töövahendite grupi, millel nimeks Steel. Lühidalt – kui olemasolevad hard-coded ühendusdetailid pole piisavad, võib võtta plaadi, poldi, ankru või keevise töövahendi ning endale sobiv valmis aretada. Ühtlasi saab nüüd terastalade liitumisi mitmel moel redigeerida, neid erineval moel ühendades ning lõigates plaadidetailidel maha nurki, lühendades talasid, lisades auke või teha tala otstesse sisselõikeid.

 

Lühidalt veel mõningatest täiendustest

Reviti versioon – Võta Open. Selekteeri mõni Reviti fail. Ikooni all näed selle versiooni.

 

Kuvade nimetamine topeltklõpsuga – Topeltklõps avab üldiselt kuva, kui oled piisavalt aeglane, saad topeltklõpsuga kuva ümber nimetada.

Levelite ümbernimetamise hoiatus – tead ju küll seda ülimalt tüütut dialoogiakent, kui parajasti mõnda plaanikuva ümber nimetada üritad: “Would you like to rename corresponding level and views?”. Nüüd on võimalik see tüütu hoiatus igaveseks sulgeda.

 

 

Teksti joondamine vertikaalselt – Sul on kaks tekstivälja, saad need nüüd joondada ülemise serva, alumise serva või keskjoone järgi. Tekstivälja gabariitide muutumisel säilitatakse valitud joondamisjoont.

 

Oma artiklis ei käsitlenud ma kõiki konstruktiivseid ning mitte ühtegi eriosade uuendust, samuti paljusid pisemaid muudatusi. Nimekiri kõikidest täiendustest (või peaaegu kõikidest, Autodeskil on kombeks mõningaid täiendusi üldse mitte mainida ning kasutaja avastab need juhuslikult hiljem) asub sellel veebilehel (lehekülg on inglise keeles).

 

Meelis Vanker
arhitekt, Reviti kasutaja ja Autodeski poolt atesteeritud instruktor


Meelis Vanker on Autodeski tarkvara ametlikult tunnustatud instruktor Usesofti koolituskeskuses. Meelis on arhitektuurialase hariduse saanud Tallinna Tehnikakõrgkoolist. Alates 2003. aastast on ta töötanud arhitektina erinevates büroodes (Arhitekt 11, Allianss, Kalle Rõõmuse Arhitektuuribüroo, Agabus, Endjärv & Truverk Arhitektid) ning alates 2012 ettevõttes Hüperruum OÜ. Töövahenditest tunneb Meelis põhjalikult AutoCAD ja AutoCAD Architecture tarkvara ning alates 2008. aastast on ta veendunud Revit Architecture kasutaja. Revitiga on Meelis teinud nii üksi kui meeskonnaga eramuid, kortermaju, büroohooneid, koole, multifunktsionaalseid hooneid, nendest väikseim on olnud 60 m² ja suurim 70 000 m². Tähtsamad Revitiga tehtud projektid: Kummeli kvartal Tartus (koos Agabus Arhitektidega, 3 kortermaja valmis, 6 tk töös), Öpiku maja Ülemiste Citys (koos Agabus Arhitektidega, töös/ehitamisel), Tartu vana kaubamaja kvartal (koos KTA-ga, töös/ehitamisel).

Loe lähemalt Reviti baaskursusest