Konto

AutoCAD

AutoCAD 2019 tutvustus

AutoCAD 2019 tellimus sisaldab lisa-vahendipakette (toolsets) ja võimaldab nende abil juurdepääsu valdkonnapõhistele toimingutele, suurema mobiilsuse veebipõhiste ja mobiilirakenduste kaudu ning tagab töövahendite uuemad täiendused.

AutoCADi aastane tellimus

Lisaks AutoCADi põhitoimingutele (core features) võimaldavad vahendipaketid rakendada valdkonnapõhiseid toiminguid:

 • Automatiseerida annotatsioonide, kihtide ja parameetrite loomist
 • Hõlpsalt luua 3D mudelitest vaateid ja detailjooniseid ning koostada loendeid ja tabeleid
 • Luua reeglipõhiseid töökorraldusi standardite järgimiseks projekteerimise ajal
 • Jälgida seotud vaadete, tabelite ja muu sisu muudatusi vastavalt projekti muutumisele

Lisapaketid on:

 • Arhitektuuripakett
 • Mehaanikapakett
 • Elektripakett
 • Pakett MEP
 • Pakett Plant 3D
 • Pakett Map 3D
 • Pakett Raster Design

Pakettide kasutamiseks tuleb iga pakett installida eraldi. Seda saab teha läbi Autodesk Account’i või läbi Autodeski töölauarakenduse (Autodesk Desktop App, mis on eraldi programm). Esimene sobib rohkem administraatoritele. Desktop App kuvab tellimusega kaasnevad paketid, millede installimiseks tuleb valitud paketil hiirega klõpsata.

AutoCAD Web App on versiooniga 2019 kaasnev brauseripõhine rakendus, mis võimaldab luua, vaadelda ja muuta AutoCADi jooniseid igas sülearvutis. Rakenduse liides on lihtsustatud AutoCADi keskkond, mis kasutab programmi põhivahendeid (core tools) ja tehnoloogiat nagu tavaline AutoCAD. Joonised peavad olema salvestatud Autodesk’i pilve. Rakenduse käivitamiseks tuleb sisestada aadressiks web.autocad.com ja logida pilveteenusesse sisse oma Autodeski kontoga.

AutoCAD Mobile App on loodud spetsiaalselt CAD jooniste käsitlemiseks suvalises kohas ja ajal, nt. ehitusplatsil. Rakendused on olemas Windowsi, Androidi ja iOS’i telefonidele ja tahvlitele. Ka need vajavad sisselogimiseks Autodeski konto olemasolu. Kontosse salvestatud jooniseid saab laadida pilvest oma seadmesse, et töötada ka ilma võrguühenduseta. Lisatud on ka mõned ainult mobiilseadmetele mõeldud vahendid: Magnifier, Quick Trim and Measure, Laser Measurements jms.

AutoCAD sisaldab valikuid “Save To Web & Mobile” ja “Open From Web & Mobile”. Nende abil saab faile liigutada lauaarvuti ja brauseri ning mobiilseadmete vahel. Esmakordsel valikute rakendamisel tuleb installida “Save To Web & Mobile” laiend (selleks avaneb vastav dialoogaken). Valikud paiknevad App menüüs ja Quick Access ribal.

Uuendused ja muudatused töövahendites:

 • Värskendatud ikoonid. Ribbonil, olekuribal ja Quick Access ribal paiknevad ikoonid on muudetud kujunduslikult “lamedamaks”, mis on paremini vaadeldavad kõrglahutusega monitoridel. Samuti sobitab AutoCAD 2019 dünaamiliselt ikoonide suuruse monitori lahutusvõimega.
 • Jooniste võrdlemine (DWG Compare). Toiming võimaldab tuvastada erinevusi sama joonise erinevate staadiumite vahel. Toiming rakendub Application menüüst, Ribboni sakilt Collaborate või käsuga COMPARE. Täpsem info vt. AutoCADi dokumentatsioonist.
 • Vaated ja vaateaknad (Viewports). Ribboni View sakile on lisatud uus paneel Named Views. Ribboni Layout sakile on lisatud vahend Insert View, mis kuvab kõik salvestatud (named) vaated ja mida saab paigutada sealt otse joonise lehele (Layout’ile). Vaateakna mõõtkava muutmisel kohandub akna kontuur vastavalt muutunud mõõtkavale. Vahend New View võimaldab luua mudeliruumis uusi vaateid, määratledes vaate ala ja kohe sisestada see joonise lehele.
 • Kihihaldurisse on lisatud Xrefi kihtide olekute (override) tuvastamise ikoon. Samuti on lisatud uusi Xrefi kihtide parameetrite seadevahendeid.
 • Jõudluse lisamine. Joonise värskendamine (regenereerimine) toimub nüüd kuni kaks korda kiiremini. On kiirendatud ka 3D mudelite navigeerimist.
 • Täiustatud on 4K monitoride tuge.
 • Objektide valimisest: toetatakse lõikava aknaga ja Fence vahendiga valimist joonte trimmimisel, mis asuvad väljaspool aktiivset UCS tasandit.

 

Lisainfot leiate veebilehelt www.autodesk.com/products/autocad/overview

 

Jaak Aavik
Autodeski poolt atesteeritud instruktor


Jaak Aavik on lõpetanud nii Kunstiülikooli disainieriala kui Tehnikaülikooli sildade ja teede eriala. Töötanud disaineri ja konstruktorina mitmetes ettevõtetes ja õppejõuna nii Kunstiülikoolis kui ka muudes kõrgkoolides. Töötab Usesoftis CAD tarkvara konsultandi ja koolitajana alates aastast 2006. Jaak on andnud välja mitmeid CAD tarkvara õpikuid ja arendanud CAD tarkvara koolitusmaterjale.

Loe lähemalt AutoCAD-i kursusest