Konto

SU2021-ChannelImagery-Hero1-2048x1536

Mida uut toob SketchUp 2021

SketchUp on programm ruumiliste (3D) objektide ja stseenide kujundamiseks, mille loomisel on seatud eesmärgiks luua traditsiooniliste vahendite (pliiats, paber) kasutamisele sarnanev keskkond ja mille omandamine algtasemel on kerge ja kaasahaarav. Selle kasutajateks võivad olla arhitektid, disainerid, ehitajad, teostajad ja insenerid ehk siis inimesed, kes vormivad meid ümbritsevat maailma. Eriti sobiv on SketchUp sisearhitektidele ja -kujundajatele, kes loovad nii üksikuid objekte nagu mööbliesemed kui ka terviklikke ruumilahendusi.

SketchUp on täisfunktsionaalne projekteerimisvahend, s.t temaga saab luua objektidest nii 3D vaateid kui ka mõõtmete ja annotatsioonidega varustatud tööjooniseid. SketchUp on varustatud automaatse lihtsustatud visualiseerimismootoriga (render engine), mis on küll teatud piirangutega. Täielike fotolaadsete visualiseeringute loomiseks tuleb kasutada lisamooduleid, mida on saadaval nii tasulisi kui vabavaralisi.

SketchUp Pro 2021 uus versioon toob kaasa hulga olulisi tehnilisi uuendusi:
Kui SketchUp automaatselt uuendust ei paku, saab selle alla laadida siit: www.sketchup.com/download/all
Uuenduste detailsed kirjeldused asuvad lehel help.sketchup.com/en/current-release-notes ning SketchUpi ametlikus blogis blog.sketchup.com/home/sketchup-2021-building-a-foundation-for-success.


Uued logod

SketchUpi logod on saanud uue välimuse ning sobituvad nüüd omanikfirma Trimble’i omaga.


Tähiste kaustad

SketchUp Pro’s on nüüd võimalik grupeerida tähiseid (Tags) kaustadesse ja niiviisi kontrollida mitmete tähiste kuvamist korraga, kasutades kuvamise (silmakujulisi) ikoone. Tähiseid võib lohistada kaustade vahel ja kaustu saab kokku-lahti pakkida. Kaustu võib arhitektuursetel joonistel kasutada konteineritena näiteks mingil korrusel asuvate objektide märkimiseks.

Erinevates kaustades asuvatel tähistel peavad olema erinevad nimetused.

Tähiste filtrid

Filtrid võimaldavad kuvada tähiseid nende nimetuste järgi. Selleks tuleb paneeli aknasse sisestada tähise nimetus.

Uuenduste otsene allalaadimine

Kui SketchUp Pro on installitud, siis tulevased programmi uuendused toimuvad SketchUpi sees, mis tähendab, et enam pole vaja nende installimiseks kasutada brauserit. Kui uuendus on saadaval, teatab SketchUp sellest ja allalaadimine ning install toimuvad otse programmis.

Eeldisain (Predesign)

Uus veebipõhine rakendus predesign.sketchup.com võimaldab rakendada kliimatingimusi ja päikese asetust sõltuvalt projekti geograafilisest asukohast. See on iseseisev rakendus, mis pole SketchUpi osa. Teil ei pea olema isegi hoone mudelit, sest pakutav info sõltub ainult asukohast.

Live (parameetrilised) komponendid

2020.a. oktoobris lisati SketchUpi vahenditesse uus element: Live komponendid. Need on dünaamiliste komponentide edasiarendused, mis on palju suuremate võimalustega. Et nad on alles arengujärgus, pole veel võimalust nende loomiseks kasutaja poolt, niiet esialgu tuleb piirduda valmis komponentidega, mille hulk pidevalt kasvab. Nende valik on nähtav Warehouse aknas.

Live komponendid on parameetrilised, mis tähendab, et versioonis 2021 saab neid laadida SketchUpi mudelisse ja seadistada otse joonisele.

Live komponentide laadimiseks avage SketchUpis 3D Warehouse, klõpsake Search (luubiga) nupul, valige Advanced section ja Live Component filter.

Klõpsates soovitud komponendil kuvatakse nupp tekstiga Configure Live Component. Klõpsates sellel, avaneb aken komponendi seadetega. Pärast seadistamist klõpsake nupul Download ja komponent laaditakse SketchUpi mudelisse.

Lisaks võib tutvuda Matt Donley ülevaatega suurematest ja väiksematest uuendustest SketchUp Pro 2021 versioonis.

Jaak Aavik, SketchUp koolitaja


Jaak Aavik on lõpetanud nii Kunstiülikooli disainieriala kui Tehnikaülikooli sildade ja teede eriala. Töötanud disaineri ja konstruktorina mitmetes ettevõtetes ja õppejõuna nii Kunstiülikoolis kui ka muudes kõrgkoolides. Töötab Usesoftis CAD tarkvara konsultandi ja koolitajana alates aastast 2006. Jaak on andnud välja mitmeid CAD tarkvara õpikuid ja arendanud CAD tarkvara koolitusmaterjale, muuhulgas andnud välja ka eestikeelse SketchUp-i käsiraamatu.

Loe lähemalt SketchUp baaskursusest