Konto

autodesk-inventor-badge-1024

Inventor 2022 – Stronger together

Iga kümnend toob endaga kaasa CAD-paradigma muutuse. Mitte tehnoloogilises mõttes (lahendused on juba varem valmis), vaid laiaulatuslikus uute meetodite ja lahenduste kasutusele võtmises. Alates aastatuhande vahetusest võime rääkida peavoolu mõistes parameetrilisest CAD tarkvarast. AutoCAD, paljude inimeste jaoks siiani CAD-i sünonüüm, on tänaseni väga hea tarkvara, kuid tema positsioon hakkas toona muutuma paljudes valdkondades pigem sekundaarseks (abistavaks). Kahetuhande kümnendatel sai iseenesest mõistetavaks CAD-i kasutus koos andmehalduse tarkvaradega (PDM, PLM). Autodeski puhul annab Vault ca kaks korda kiirema ja tõhusama CAD-i kasutamise töövoo. Milline muutus on aga aset leidnud kahekümnendatel?

Praegu on näha vähemalt kolme uut tugevat trendi, mis kõik on omavahel tihedalt seotud:
– Esiteks, pilvetehnoloogia. Aina keerulisemaks läheb failide enda arvutis või ettevõtte serveris hoidmise põhjendamine. Pilv on enamikul juhtudel odavam ja turvalisem. Läbi pilve saab tehnilisele infole (3D mudelid, tehnilised joonised jne) mugavalt ligipääsu võimaldada ka inseneride tiimist väljapoole (näiteks, tootmine, müük, kliendid). Arvutusmahukad tugevusarvutused, piltide renderdamine või toote kuju loomine generatiivse disainiga on mõistlik teostada pilves. Pilves on palju rohkem ressurssi ja oma arvuti jääb suuremahuliste operatsioonide ajal täisjõudluses kasutatavaks.
– Teiseks, projekteerimise automatiseerimine. Lihtsamal juhul läbi valemite või exceli tabelite uute sarnaste lahenduste loomine. Kuid aina rohkem hakkab projekteerimine ka põimuma programmeerimisega.
– Kolmandaks, tarkvarade vaheline koostöö. Kui räägime Inventorist, siis tegelikult kuulub professionaalses mõttes sinna juurde ka Vault, Fusion 360, CAM, Nesting, Nastran, Autocad jne. Autodeski uus üleskutse “Stronger together” kehtib nii inimeste vahelise koostöö kui ka tarkvara kohta 😊


Inventor 2022 – mis on uut?

Mudeli staatused

Inventor 2022 uuendustest võiks kõige märkimisväärsemaks pidada mudeli staatuseid – Model states. See on hea uudis ennekõike Solidworksi ja Solidedge kasutajatele, kes on tüdinenud mudelite ja jooniste läägamisest, lõpututest restartidest või kohmakast tarkvarast ning on lõpuks otsustanud üle tulla Inventori manu (väike sõbralik torge heade konkurentide aadressil 😊). Inventori konfiguratsioonid (Representations), iPart ja iAssembly töötavad hästi, aga on teisest CAD-st üle tulles võib-olla raskemini õpitavad. Need võimalused jäävad siiski alles, aga mudeli staatuste näol lisandub juurde justkui nende kasutajasõbralikum sümbioos.

Detaili keskkonnas saame kasutada mudeli staatuseid detailiperede, tootmisetappide või mudeli lihtsustamise tarbeks. Sealjuures võivad erinevatel staatustel olla erinevad atribuudid (iProperties), nendest ei tekitata uusi faile ja saame neid kasutada joonistel. Koostu keskkonnas võivad mudeli staatused näidata erinevaid konfiguratsioone, tootmisetappe või lihtsustusi. Mudeli staatusi saab kiiresti lisada ka exceli tabeli abil. Mudeli staatused võivad olla kasutatud joonistel ja tinglikult omada erinevat tootestruktuuri (BOM). Automatiseerimise seisukohalt on mudeli staatused toetatud iLogic-u ja API poolt.

Koostöö tarkvarade vahel

Raskekujuline sõnaühend mudeli lihtsustamiseks Shrinkwrap on asendunud oluliselt mõnusama Simplify-ga. Samuti on disainitud kenaks vastav dialoogiaken, mis on nüüd kuvatud Properties paneelina. Nagu eelnevalt mainitud, siis nüüd saab kasutada lihtsustamiseks ka mudeli staatuseid (Model states). Simplify kasutamine on ennekõike vajalik Inventori failide Revitisse eksportimisel. Inventori ja Reviti vaheline koostöö on taas sammukese võrra paremaks tehtud.

Failide vahetuse seisukohalt on veel lisandunud nupp Send to Fusion. Enam ei pea eksportima/ importima ja tekib võimalus uuendada Inventoris muudetud mudelit Fusion 360 tarkvaras. Fusion 360 on ülioluline Inventori töövoo laiendus. Kolm näidet: piltide renderdamine, tugevusarvutused pilves ja loomulikult tehisintellektilik tulevikutehnoloogia Generative Design.
Taaskord on parandatud mudelite lugemisel kasutatavat arvuti ressurssi. Inventori puhul on olnud suurte mudelitega ja joonistega sujuv töötamine oluline eelis. Seekord on keskendutud koostudele ja graafikale.

Viimaseks peab mainima seda, millega 2021 versiooni juures alustasime – Dark Theme. Nüüd on see valmis!
Tõnis Ots
Autodeski ametlik instruktor
Telli uus Inventor või katseta prooviversiooni!


Tõnis Ots on saanud magistrikraadi Tallinna Tehnikaülikoolis tootmistehnika erialal. Töötades mitmetes edukates tootearenduse meeskondades on õppinud leidma ettevõtete arengu kitsaskohti ja neid lahendama. Tõnisel on CAD programmide kasutamise alal 15+ aastat kogemust. Parimat kompententsi omab Autodeski masinaehitustarkvara (Inventor, Vault, AutoCAD ja Fusion 360) konsultandi ja koolitajana.

Loe lähemalt Inventori kursusest