Konto

SU2023-LaunchImagery-Hero-ruut

SketchUp versioon 2023 uuendustest

SketchUp on programm ruumiliste (3D) objektide ja stseenide kujundamiseks, mille loomisel on seatud eesmärgiks luua traditsiooniliste vahendite (pliiats, paber) kasutamisele sarnanev keskkond ja mille omandamine algtasemel on kerge ja kaasahaarav.

Selle kasutajateks võivad olla arhitektid, disainerid, ehitajad, teostajad ja insenerid ehk siis inimesed, kes vormivad meid ümbritsevat maailma. Eriti sobiv on SketchUp sisearhitektidele ja -kujundajatele, kes loovad nii üksikuid objekte nagu mööbliesemed kui ka terviklikke ruumilahendusi.

SketchUp on täisfunktsionaalne projekteerimisvahend, s.t temaga saab luua objektidest nii 3D vaateid kui ka mõõtmete ja annotatsioonidega varustatud tööjooniseid.

SketchUp on varustatud automaatse lihtsustatud visualiseerimismootoriga (render engine), mis on küll teatud piirangutega. Täielike fotolaadsete visualiseeringute loomiseks tuleb kasutada lisamooduleid, mida on saadaval nii tasulisi kui vabavaralisi.

Hiljuti avaldati SketchUpi uuendatud versioon 2023.

Kui SketchUp Pro automaatselt uuendust ei paku, saab selle alla laadida siit: www.sketchup.com/download/all

Revit Importer

Toodud skeemil on näha peamiste uuenduste loend paketis Studio, mis on kasutatav ainult Windowsis.

Studio pakett sisaldab ka V-Ray 6 tarkvara tipptasemel visuaalide loomiseks ja Scan Essentialsi punktipilveandmete importimiseks – mõlemaid täiustati 2022. aasta lõpus uute funktsioonidega.

Kõige olulisem täiendus on laiend Revit Importer, mis võimaldab tuua Reviti faile SketchUpi nii, et nad muutuvad SketchUpi mudeliks. Täpsema Importeri kirjelduse võib leida järgmiselt lehelt.

Flip

Pro paketi olulisem uuendus on vahend Flip. Vahend asendab varasema funktsiooni Flip along ja asub nüüd kohtmenüü asemel vahendiribal. Vahend võimaldab tulemust eelnevalt visualiseerida, et tekitada peegeldatud koopia. Selleks tuleb valida tasapind, millel soovitakse valikut ümber pöörata, seejärel hõljutada kursorit punase, rohelise või sinise tasandi kohal õige suuna kinnitamiseks. Pööramine toimub hiireklõpsuga.

LayOuti haldamine

LayOuti on lisatud võimalus hallata imporditud DWG-faile viidetena. Sama protsessi kasutataks ka muude viidatud failide haldamiseks, kuid nüüd laienes see võimalus kõikidele piltidele, tekstifailidele ja AutoCADi joonistele. Failiviitehalduriga on võimalik kõiki väliseid failiviiteid vaadata, saada teade aegunud failiviidete kohta ning neid värskendada, uuesti linkida või eemaldada.

Jaak Aavik, SketchUp koolitaja


Jaak Aavik on lõpetanud nii Kunstiülikooli disainieriala kui Tehnikaülikooli sildade ja teede eriala. Töötanud disaineri ja konstruktorina mitmetes ettevõtetes ja õppejõuna nii Kunstiülikoolis kui ka muudes kõrgkoolides. Töötab Usesoftis CAD tarkvara konsultandi ja koolitajana alates aastast 2006. Jaak on andnud välja mitmeid CAD tarkvara õpikuid ja arendanud CAD tarkvara koolitusmaterjale, muuhulgas andnud välja ka eestikeelse SketchUp-i käsiraamatu.