Konto

SketchUp-2020-Hero

Mida uut toob SketchUp Pro 2020?

SketchUp on programm ruumiliste (3D) objektide ja stseenide kujundamiseks, mille loomisel on seatud eesmärgiks luua traditsiooniliste vahendite (pliiats, paber) kasutamisele sarnanev keskkond ja mille omandamine algtasemel on kerge ja kaasahaarav. Selle kasutajateks võivad olla arhitektid, disainerid, ehitajad, teostajad ja insenerid ehk siis inimesed, kes vormivad meid ümbritsevat maailma. Eriti sobiv on SketchUp sisearhitektidele ja -kujundajatele, kes loovad nii üksikuid objekte nagu mööbliesemed kui ka terviklikke ruumilahendusi.

SketchUp on täisfunktsionaalne projekteerimisvahend, s.t temaga saab luua objektidest nii 3D vaateid kui ka mõõtmete ja annotatsioonidega varustatud tööjooniseid. SketchUp on varustatud automaatse lihtsustatud visualiseerimismootoriga (render engine), mis on küll teatud piirangutega. Täielike fotolaadsete visualiseeringute loomiseks tuleb kasutada lisamooduleid, mida on saadaval nii tasulisi kui vabavaralisi.

SketchUp Pro 2020 uus versioon toob kaasa hulga olulisi tehnilisi uuendusi:
Kui SketchUp automaatselt uuendust ei paku, saab selle alla laadida siit: www.sketchup.com/download/all
Uuenduste detailne kirjeldus asub lehel help.sketchup.com/en/current-release-notes.

Esimene oluline muudatus on tehtud faili struktuuris. Kihtide nimetus on asendatud nimetusega Tags, sest nimetus Layer viitab võimalusele kihte ümber paigutada nagu Photoshopis, mida SketchUpis teha ei saa. Senist 0-kihti nimetatakse nüüd Untagged.

Otsest vajadust kihte kasutada enam pole, sest kõik joonise organiseerimisega seotud toiminguid saab teha otse Outlineris, mis lihtsustab tööd oluliselt. Outlineris on komponentide ja gruppide ees silma sümbol, mis võimaldab neid varjata, nagu varem kihte.

 

 

 

 


Entity Info paneelil on samuti välja Layer asemel väli Tag.
Lisaks on Outlineris kuvatud ka varjatud objektid (need on helehallid).

 

 

 

Valitud komponentide ja gruppide raamkontuuride (Bounding Boxes) nurkades asuvad nüüd pidemed, mis võimaldavad objektide kiiret ja täpset teisaldamist ja paigaldamist.

Kui haarate objekti näiteks tsentrist, siis alla- nooleklahviga saab lülituda teiste võimalike pide punktide vahel.

Kui liigutatav objekt puutub kokku mõne teise mudelis oleva objektiga, kuvatakse ta läbipaistvalt.

 

 

 

 

Varjatud objektide kuvamine (Hidden Geometry / Hidden Objects) on nüüd menüüs View lahutatud varjatud geomeetria kuvamisest, mis võimaldab varjatud objektide paindlikumat modelleerimist.

 

 

 

Layouti muudatused võimaldavad muuta vaateakna seadistust (vaatenurka, stiili vms), nii et see ei mõjuta SketchUpi mudelit. Kui seelised muudatused (Override) on tehtud, kuvatakse mõned menüüriba elemendid hallidena muudatustele tähelepanu juhtimiseks. Muudetud akent saab alati SketchUpiga tagasi sünkroniseerida, kui selline vajadus tekib.
Kui tegemist on sama mudeliga erinevates vaateakendes, saab üksikuid aknaid siduda (link) erinevate SketchUpi mudelitega. Varem pidi selleks vaateakna kustutama, looma uue akna ja sisestama sinna mudeli, seadistades uuesti kõik akna parameetrid.

Lisaks võib tutvuda Matt Donley ülevaatega lehel mastersketchup.com/sketchup-pro-2020-review/.

Jaak Aavik, SketchUp koolitaja


Jaak Aavik on lõpetanud nii Kunstiülikooli disainieriala kui Tehnikaülikooli sildade ja teede eriala. Töötanud disaineri ja konstruktorina mitmetes ettevõtetes ja õppejõuna nii Kunstiülikoolis kui ka muudes kõrgkoolides. Töötab Usesoftis CAD tarkvara konsultandi ja koolitajana alates aastast 2006. Jaak on andnud välja mitmeid CAD tarkvara õpikuid ja arendanud CAD tarkvara koolitusmaterjale, muuhulgas andnud välja ka eestikeelse SketchUp-i käsiraamatu.

Loe lähemalt SketchUp baaskursusest