Konto

SU2019

Mida uut toob SketchUp Pro 2019?

SketchUp on programm ruumiliste (3D) objektide ja stseenide kujundamiseks, mille loomisel on seatud eesmärgiks luua traditsiooniliste vahendite (pliiats, paber) kasutamisele sarnanev keskkond ja mille omandamine algtasemel on kerge ja kaasahaarav. Selle kasutajateks võivad olla arhitektid, disainerid, ehitajad, teostajad ja insenerid ehk siis inimesed, kes vormivad meid ümbritsevat maailma. Eriti sobiv on SketchUp sisearhitektidele ja -kujundajatele, kes loovad nii üksikuid objekte nagu mööbliesemed kui ka terviklikke ruumilahendusi.

SketchUp on täisfunktsionaalne projekteerimisvahend, s.t temaga saab luua objektidest nii 3D vaateid kui ka mõõtmete ja annotatsioonidega varustatud tööjooniseid. SketchUp on varustatud automaatse lihtsustatud visualiseerimismootoriga (render engine), mis on küll teatud piirangutega. Täielike fotolaadsete visualiseeringute loomiseks tuleb kasutada lisamooduleid, mida on saadaval nii tasulisi kui vabavaralisi.

SketchUp Pro 2019 uus versioon toob kaasa hulga olulisi tehnilisi uuendusi:

  • Katkendjoon Töövahenditest on kõige olulisem kauaoodatud joonetüüpide (​katkendjoonte​) seadmise võimalus. See rakendub nii vastavate kihtide kaudu kui ka läbi stiilide.

  • DWG faile on võimalik importida/eksportida nüüd koos materjalidega.
  • Mõõdulint​ (Tape Measure) võimaldab näha mõõtmeid otse modelleerimiskohal.
  • Trimble Connect​​ funktsionaalsus on suunatud BIM-orienteeritud koostööle, kujutades endast ruumiliste mudelite jagamise ja dokumendihalduse vahendit. Ta on spetsiifiliselt fookustatud ehitiste projekteerimisele ja ehitamisele. Pro versiooni tellijad saavad piiramatu salvestusmahu Trimble serverites.
  • Veebiversioonile​ on lisatud eksporditava kujutise eelvaade, millest saab teha hetkvõtteid (snapshots), mida saab kasutada koos stseenidega. Tellitud veebivariantidele on lisatud stiilide seadmise võimalus.
  • Vaatamisvahend​ SketchUp Viewer for AR/VR​ on nüüd kasutatav paljudel liitreaalsuse platvormidel; Oculus, Windows Mixed Reality, VIVE ja Hololens jooksevad kõik uuel Vieweril.
  • SketchUp Campus​​ on õppevideote ja koolituste keskus. Materjalid on saadaval 104 keeles!
  • 3D Warehouse​ on lisatud kategooriate jaotus soovitud materjalide kiiremaks leidmiseks.
  • Üks konto Kogu tegevus SketchUpis on nüüd koondatud ühe konto alla, et muuta modelleerimine, vaatlemine ja konto haldus sujuvaks protsessiks. Ka Tervitus- ja sisselogimisaken​ on saanud uue kujunduse.

Programmi lisandunud uuenduste kirjeldus asub saidil: blog.sketchup.com/article/a-whole-new-way-to-sketchup.

Versioon 2019 on nüüd soetatav ka tellimuspõhisena (hinnad on näidiseks):

Uued tellimuspõhised (Subscription) paketid on:

 • SketchUp Shop​, mis sisaldab professionaalset veebilahendust. Varasemale Free variandile on lisatud Pro versiooni tööriistad, nagu Outliner, Solid Tools, importerid jms.
 • SketchUp Pro pakett​, mis sisaldab nii Desktop kui Web versioone, Layouti ja viewereid. Võimalus on mudeleid vaadelda AR (Augmented Reality) keskkonnas.
 • SketchUp Studio​ on sama, mis Pro pakett, lisatud on Sefaira, mis on ehitiste energiatarbe ja päevavalguse analüüsi vahend.

Soetades SketchUpi Pro tellimusena (Subscription nö. rent) ei lisandu hinnale püsilitsentsi uuendus- ja hooldetasu €110 aastas ja teil on alati programmi uusim versioon!

Varasemad versioonid Free ja Pro on endiselt saadaval püsilitsentsidena. Püsilitsentsi ja rendilitsentsi võrdlus:

Jaak Aavik, SketchUp koolitaja


Jaak Aavik on lõpetanud nii Kunstiülikooli disainieriala kui Tehnikaülikooli sildade ja teede eriala. Töötanud disaineri ja konstruktorina mitmetes ettevõtetes ja õppejõuna nii Kunstiülikoolis kui ka muudes kõrgkoolides. Töötab Usesoftis CAD tarkvara konsultandi ja koolitajana alates aastast 2006. Jaak on andnud välja mitmeid CAD tarkvara õpikuid ja arendanud CAD tarkvara koolitusmaterjale, muuhulgas andnud välja ka eestikeelse SketchUp-i käsiraamatu.

Loe lähemalt SketchUp baaskursusest