Konto

Valdkonnad Archives: Autodesk üldine

Litsentsi ületõstmine uude arvutisse

Litsentsi ületõstmine (License Transfer) tähendab arvuti külge seotud ehk aktiveeritud litsentsi tõstmist teise arvutisse. Sel puhul ei teostata teises arvutis tarkvara uuesti aktiveerimist.

Juhend käsitleb tarkvaraversiooni 2010 ja uuemad, mille puhul ületõstmine on tehtav läbi Autodeski Konto süsteemi (vajalik on konto ja interneti olemasolu). Vanemad tarkvarad on üle tõstetavad Portable License Utility vahendusel, selle jaoks on juhend siin.

Palun märka! Tellimuste ning aktiivse lepinguga Autodeski püsilitsentse ei ole vaja ühest arvutist teise tõsta.

Tegevused:

  • Ära installi vanas arvutis tarkvara maha enne kui litsentsi ületõstmine on õnnestunud! Kui sa seda oled juba teinud, siis ei jää muud üle kui uues arvutis tarkvara uuesti aktiveerida.
  • Installi tarkvara uude arvutisse kasutades sama seerianumbrit, kuid ära aktiveeri seda.
  • Käivita vanas arvutis License Transfer Utility. (Otsi seda Start-menüüst Autodeski tarkvara juurest)
  • Vajuta nuppu Sign In ja logi oma Autodeski Kontoga sisse 
    LTU_1
  • Vali kas soovid litsentsi eksportida privaatselt (st ainult sina saad selle hiljem omale kasutamiseks) või avalikult (kui soovid oma litsentsi kolleegile üle anda). Vajuta Export.
    LTU_2
  • Vajuta Finish.
  • Käivita nüüd License Transfer Utility uues arvutis.
  • Logi sisse ja litsents imporditakse automaatselt. Peale importi sulge aken.

Olulist:

  • Üle tõsta saab ainult püsilitsentsi üksklitsentsi. Rendilitsentsi puhul ei ole tarkvara seotud konkreetse arvutiga ning võrgulitsentsi puhul samuti (litsentsiserveri asukoha muutmise korral tuleb küsida uue serverarvuti jaoks uus litsentsifail).
  • Üle saab tõsta sama tarkvara sama versiooni. Näiteks vanas arvutis on AutoCAD 2014 ja uude läheb ka AutoCAD 2014, mitte AutoCAD Architecture 2014 ja ka mitte AutoCAD 2015, sest sul juhul on tegemist aktiveerimise mõistes erineva tarkvaraga. Taolistel puhkudel tuleb uues arvutis tarkvara lihtsalt aktiveerida.
  • Üle tõsta saab ainult seda litsentsi, millele kasutajal on litsentsilepingu alusel õigus. Seega tasub eelnevalt välja uurida, kas antud tarkvaraversioon ei ole mitte ära uuendatud. Näide elust enesest: kasutaja ostis AutoCAD 2012 versiooni koos üheaastase Subscriptioniga. Subscriptioni kehtivuse ajal väljastati kliendile uus versioon AutoCAD 2013 (ehk versiooniuuendus). Klient otsustas, et ta ei soovi seda uut versiooni kohe kasutama hakata ja ühtlasi ei pikendanud ta ka Subscriptioni teenust. Vastavalt litsentsilepingule on tal õigus kasutada ainult versiooni AutoCAD 2013. Klient peaks uude arvutisse installima ja seal aktiveerima AutoCAD 2013 versiooni. Vanas arvutis teostama tarkvara mahainstalli.

Võrgulitsentsi install

  • Juhend käsitleb võrgulitsentsi (NLM) installeerimist. Üksiklitsentsi installi käsitletakse eraldi juhendis.

Lühidalt

Võrgulitsentsi install ja haldus on väga lai teema ning selle juhendid kümneid lehekülgi pikad vt. info Autodeski teabekeskkonnas knowledge.autodesk.com. Kui lühidalt rääkida, siis üldjoontes pead tegema järgmist:

  • Planeeri hoolikalt. Loe edasi
  • Küsi Autodeskist litsentsifail. Loe edasi
  • Seadista serverarvutis litsentsiserver ja käivita see. Loe edasi
  • Tarkvara installi võib teha otse töömasinas juhul kui neid on vähe. Loe edasi
  • Kui töömasinaid on rohkem või soovid hilisemat haldamist lihtsustada, siis tuleks teha serverarvutisse eelkonfigureeritud installifail (Deployment Image) ja seda kasutades teostada töömasinate install üle võrgu. Loe selle kohta inglise keeles pikemalt siit.

Planeerimine

NetworkLicenseVõrgulitsentsi install (ja ka aktiveerimine) erineb üksiklitsentsi omast. Reeglina paigutatakse litsents koos seda jagava litsentsiserveriga serverarvutisse ning tarkvara installitakse töömasinatesse viitega servermasinas olevale litsentsile. Võrgulitsentsi installi puhul ei aktiveerita tarkvara töömasinates. Serverarvutiks võib olla nii ettevõtte server kui ka suvaline teine töömasin. Tarkvara võib installida ja kasutada ka servermasinas.

Planeerimisel arvesta järgmiste asjaoludega:

  • Serverarvutile esitatavad nõuded
  • Installi tegija peaks omama IT-alaseid teadmisi, kuna vajalik võib olla tulemüüri ja Windowsi komponentide konfigureerimine jms
  • Installi ajal on kõikides arvutites vajalikud administraatori õigused
  • Valida saab mitme erineva litsentsiskeemi vahel, neist on pikemalt juttu siin. Käsitleme siitmaalt edasi ainult ühe serveriga litsentsisüsteemi (Single Server Model).

Loe ka pikemat ingliskeelset juhendit.

Installimeedia

Võrgulitsentsi installil kasutatakse sama installimeediat mis üksiklitsentsi installi puhul. Installimeedia on alla laaditav Autodeski Konto iseteenindusest: accounts.autodesk.com/. Allalaadimise juhendi on siin. Lae tarkvara alla ning salvesta see tähtsasse kohta. Soovitame installimeedia alles hoida ja teha sellest ka tagavarakoopia. Andmekandjal (DVD/USB) saab installimeedia soovi korral eraldi juurde osta. Subscriptioni kliendid saavad selle vajadusel Autodeskist tasuta tellida (juhend).

Litsentsifaili küsimine

Võrgulitsentsi ei aktiveerita nii nagu üksiklitsentsi. Selle asemel kasutatakse litsentsifaili, mis paigutatakse serverarvutisse ja seda jagab arvutivõrgus litsentsiserveri tarkvara.

Sul on vaja välja uurida:

  • tarkvara litsentsi seerianumber
  • serverarvuti nimi (host name) ja võrgukaardi ehk MAC-aadress. Ingliskeelne juhend.
  • Autodeski konto kasutajanimi ja parool. Kui neid seni veel pole, siis saad need teha litsentsifaili küsimise käigus. Loe Autodeski konto kohta rohkem siit.

Litsentsifaili küsimine:

Hangi endale litsentsifail täpsemalt Autodeski juhendist.

Fail peab olema lõppkokkuvõttes formaadis .lic. Nimi ei oma tähtsust. Faili peab hiljem salvestama kohta, kus litsentsiserver seda leiab. Vt järgmist punkti.

Litsentsiserveri install ja seadistamine

Litsentsiserveri tarkvara (Netwosk License Manager, tuntud ka kui lmtools) on väike tarkvara, mis installitakse serverarvutisse ning mis hakkab arvutivõrgus töömasinatele litsentsi jagama. Litsentsiserveri tarkvara on alati tarkvara installimeedial olemas. Soovi korral võib selle ka internetist alla laadida.

Alati kasuta kõige uuemat litsentsiserveri tarkvara! Selle saab alla laadida siit.

Installimeedialt litsentsiserveri tarkvara installimine

Käivita tarkvara install (setup.exe)

Tee valik Install Tools & Utilities.

lmtools_install_1

Märgi linnukesega valik Network License Manager ja vajuta Install.

lmtools_install_2

Kui install jõuab lõpule, siis vajuta Finish.

Litsentsiserveri seadistamine

Värskem Autodeski juhend asub https://knowledge.autodesk.com/search-result/caas/CloudHelp/cloudhelp/ENU/Autodesk-NetworkAdmin/files/GUID-70C4EB01-0675-4960-BCFC-D1C1F1309CB0-htm.html

1. Loo logifail (debug.log)

Logifail on vajalik informatsiooniallikas: siit saab infot kuidas litsentsiserer töötab ning probleemide puhul peaks esimesena seda faili vaatama.

Loo esiteks logifaili(de)le oma kaust. Soovitame selle teha asukohta, kuhu litsentsiserveri tarkvara installiti: C:\Program Files\Autodesk Network License Manager. Loo siia uus kaust nimega Logid vms

lmtools_setup_1

Seejärel tee siia kausta uus tühi tekstifail. Nimi ei ole oluline, kuid laiend peab olema .log.

lmtools_setup_2

 

2. Salvesta Autodeskist saadud litsentsifail asukohta C:\Program Files\Autodesk Network License Manager\License

register_4

3. Litsentsiserveri konfigureerimine

Käivita litsentsiserveri tarkvara ehk LMTOOLS. Leiad selle eelmises punktis mainitud asukohast C:\Program Files\Autodesk Network License Manager\lmtools.exe. Windows 7 arvutis leiab selle ka Start ➤ All Programs ➤ Autodesk ➤ Network License Manager ➤ LMTOOLS Utility. Windows 8 ja uuemas on abiks kui minna Startmenüüsse ning hakata klaviatuurilt tippima “LMTOOLS”.

Tee vahelehel Service/License File valik Configuration Using Services. Ühtlasi märgi linnuke LMTOOLS ignores license file path environment variables.

lmtools_setup_3

Mine vahelehele Config Services. Sisesta Service Name lahtrisse uue teenuse jaoks uus nimi.

lmtools_setup_4

Näita järgmised asukohad (path):

Path to the lmgrd.exe file

lmtools_setup_5

 

– Path to the License File

lmtools_setup_6

– Path to the License File

lmtools_setup_7

Märgi linnukesed Use Services ja Start Server at Power Up

lmtools_setup_8

Klikka Save Services ja avanevale dialoogile vasta Yes.

lmtools_setup_9

4. Litsentsiserveri käivitamine

Mine vahelehele Start/Stop/Reread.

Vajuta nuppu Start Server. Serveri käivitus võib võtta aega kuni 30 sekundit. Õnnestunud käivitumise kohta võib lugeda akna allosas ka teadet “Server Start Successful“.

lmtools_setup_10

5. Veendu, et teenus töötab

Mine vahelehele Server Status ja kliki nupul Perform Status Enquiry.

lmtools_setup_11

Töötava serveri puhul peaks pilt välja nägema midagi sarnast:

lmtools_setup_12


Üksiklitsentsi install

  • Juhend käsitleb üksiklitsentsi (SLM) installeerimist. Võrgulitsentsi installi käsitletakse eraldi juhendis

    Installimeedia

    Tänapäeval on installimeedia enamjaolt alla laaditav Autodeski Konto iseteenindusest: accounts.autodesk.com/. Allalaadimise juhendi on siin. Lae tarkvara alla ning salvesta see tähtsasse kohta. Soovitame installimeedia alles hoida ja teha sellest ka tagavarakoopia. Andmekandjal (DVD/USB) saab installimeedia soovi korral eraldi juurde osta. Subscriptioni kliendid saavad selle vajadusel Autodeskist tasuta tellida (juhend).

    Tarkvara install

    Käivitage installifail Setup.exe (juhul kui install juba ise ei käivitunud). See asub peale tarkvara allalaadimist ja lahtipakkimist ilmselt kaustas C:\Autodesk\

    Avaneb tarkvara installiaken. Lehel on erinevad valikud:

    • Install– üksiklitsentsi install ühes masinas. Tavajuhtumil on just see õige valik. Võib kasutada, kui oled ostnud ühe või mitu üksiklitsentsi
    • Create Deployment – seda kasuta siis, kui oled ostnud mitu üksiklitsentsi ja soovid installimist läbi viia üle keskse serveri (NB! tegemist ei ole võrgulitsentsiga). Deployment on lahtiseletatult installifaili (setup.exe) asetamine/tekitamine serverarvutisse. Install on selle faili käivitamine üle arvutivõrgu kasutaja arvutis ja sealt järgnevate installeerimistegevuste läbiviimine.
    • Install Tools and Utilities – võimaldab määrata lisavahendite installeerimist:
      • Autodesk CAD Manager Tools – litsentside haldamise utiliit.
      • Autodesk Content Service – võimaldab installida ja seadistada võrgus asuva arvuti jagatud teekide jaoks.
    • Installation Help – siit leiad vajalikud ingliskeelsed juhendid
    • System Requirements – arvutile esitatavad miinimumnõuded
    • Readme – installi eelinformatsioon

    Vajuta nuppu Install.

    install_1

    Lugege läbi litsentsileping (Country & Region vasteks Eestis on Estonia või Other Countries) ja sobivusel valige I Accept.
    Vajutage Next.

    install_2

     

    Valige sobiv keel (soovitame English).
    Valige litsentsi tüüp. Meie näites teeme üksiklitsentsi installi, seega: Stand-Alone.
    Valige, kas tahate proovida toodet 30 päeva või soovite sisestada juba tarkvara seerianumbri ja tootevõtme (Product Key).
    Klõpsake Next.

    install_3

     

    Järgnevas aknas antakse võimalus valida installeeritavad komponendid. Märkige linnukesega kõik tarkvarad/komponendid, mida soovite installida. Soovitame lisaks iga tarkvara/komponendi puhul vaadata üle konfigureerimisvõimalused. Selleks klõpsake tarkvara/komponendi paneelil olevat noolekest.

    install_4

     

     

    Kuvatakse erinevad valikud ja kontrollitakse automaatselt uuenduste olemasolu. Vajadusel need laetakse automaatselt alla.
    Paneeli sulgemiseks klõpsake uuesti paneelipäisel.

    Vajuta Install.

    Peale installi teostamist kuvatakse viimane aken. Vajutage Finish.

    install_5

     

    Loe ka tarkvara aktiveerimise kohta.


Tarkvara aktiveerimine

Palun märka! Autodeski uued litsentsid aktiveeritakse Autodeski ID või e-posti aadressiga sisse logimisega.
Täpsem juhend asub siin: https://knowledge.autodesk.com/customer-service/download-install/activate/about-activation

  • Käesolev juhend selgitab toote aktiveerimis- ja registreerimisprotsessi Autodeski toodetele versiooninumbriga 2014 ja uuemad. Vanemate kohta on juhend siin ja veel vanemate kohta siin.
  • Juhendis on käsitletud ainult üksiklitsentsi aktiveerimist. Võrgulitsentsi aktiveerimise kohta loe võrgulitsentsi installi juhendist.

Toote aktiveerimine on protsess, mis kindlustab, et installeeritud tarkvara on legaalne ja pole aktiveeritud rohkemates süsteemides, kui on lubatud tarkvara litsentsilepingus. Toote kaitseks seotakse Autodeski toote (nt. AutoCAD 2014) litsents arvutiga spetsiaalse aktiveerimiskoodi abil. Aktiveerimine on mõeldud ainult üksiklitsentsidele (SLM).

Mõningatel juhtudel on aktiveerimise ajal vajalik ka registreerimine. See on protsess, mille jooksul kasutaja loob endale Autodeski konto, mida saab kasutada hiljem tarkvara litsentsi ümbertõstmisel teise arvutisse või uuesti aktiveerimisel. Samuti saab selle kontoga sisse logida tarkvara aknas ja paljudes pilveteenustes. Autodeski konto kohta on pikemalt juttu siin.

Online aktiveerimine peale installi

Järgnevalt tutvustame aktiveerimist, mis tehakse peale tarkvara installi. Vajalik on internetiühenduse olemasolu.

Tarkvara aktiveerimine:

1. Käivita tarkvara klikkides arvuti töölaual või Start-menüüs tarkvara ikoonil.

2. Märgi linnuke ekraanipildil „Autodesk Privacy Statement“. Sellega nõustud Autodeski privaatsustingimustega. Kliki järgmiseks nupul I Agree.

Activation_1

3. Kliki sõltuvalt tarkvarast kas nupul „Enter Serial Number“ või „Activate“.

Activation_2

Tegelikult kui hästi läheb, siis peale seda öeldakse, et kõik on korras ja tarkvara ongi aktiveeritud ning kuvatakse pilt “Thank You For Activating”. Kui aga ei lähe nii hästi, siis loe edasi.

4. Sisesta seerianumber (Serial Number, SN) ja tootevõti (Product Key) ja kliki sõltuvalt tarkvarast kas nupul Continue või Next.

Activation_3

5. Märgi valik „Connect now and activate (Recommended)“ ning vajuta nuppu Next.

Activation_4

 

Aktiveerimise käigus registreerimine

Kui sisestatud seerianumber ei ole eelnevalt Autodeski Kontoga seotud, siis palutakse luua uus Konto või logida sisse olemasolevale Kontole. Kui oled varasemalt Autodeski tarkvara ostnud ja/või installeerinud/aktiveerinud, siis ilmselt on sul Autodeski Konto olemas. Siin on juhend, kui oled kasutajanime ja parooli unustanud.

6.  Sisesta oma Autodesk ID ja parool ning kliki nupul Login. Kui sul Kontot veel ei ole, siis kliki lingil Create User ID now ja järgi ekraanile kuvatavaid juhiseid.

Activation_5

7. Kui sul on mitu Kontot (näiteks töötad mitme tööandja juures, kellel mõlemal on Autodeski tarkvara), siis vali järgmises aknas see Konto, millega soovid aktiveeritavat tarkvara siduda ning kliki nupul Next.

Activation_6

8. Aktiveerimise protsess tehakse automaatselt ning aktiveerimise informatsioon salvestatakse sinu arvutisse spetsiaalsesse kohta. Kliki aktiveerimise lõpetamiseks Finish. Fail registreerimisandmetega salvestatakse sinu arvutisse, millele viitab link järgmisel pildil.

Activation_7

Aktiveerimiskoodi küsimine Virtuaalselt Agendilt

Juhul kui eelnev metoodika ei ole andnud tulemusi ja aktiveerimine ei õnnestunud, siis võib abiks olla Virtuaalne Agent. Autodeski Virtuaalne agent annab õigustatud isikule aktiveerimiskoodi koheselt peale mõningatele küsimustele vastamist. Toimi järgnevalt:

1.    Ava Virtuaalne Agent:

2.    Vali avanenud aknas paremal pool Activation and Registration.

VirtualAgent_Activation_1

3. Vali nimekirjast sinu olukorrale kõige lähedasem probleemikirjeldus

VirtualAgent_Activation_2

4. Edasi tuleb käituda vastavalt ekraanil esitatud juhistele ning vajadusel sisestada vajalikud andmed akna allosas olevasse vestluslahtrisse ning kliki nupul Submit.

5. Juhul kui küsitakse päringukoodi (Request Code), siis selle saab tarkvara aktiveerimisaknast. Käivita tarkvara ja kliki nuppu Activate. Peale seerianumbri ja tootevõtme sisestamist kliki Next ning päringukood kuvatakse järgmises aknas:

VirtualAgent_Activation_3.png

6. Peale küsitava info sisestamist ning selle kinnitamist antakse aktiveerimiskood (Activation Code). Kopeerige see edasiseks tegevuseks.

VirtualAgent_Activation_4

7. Käivita uuesti tarkvara ning kliki nupu Activate.

8. Märgi valik „I have an activation code from Autodesk“. Väljasta (Paste) kopeeritud aktiveerimiskood väljale numbriga „1“. Kliki nuppu Next.

VirtualAgent_Activation_5

9. Aktiveerimine on tehtud. Kliki aktiveerimise lõpetamiseks Finish.


Installimeedia tellimine DVD/USB kujul

Seoses elektroonilisele litsentsitarnele üleminekuga ei saada Autodesk automaatselt enam toote karpe. Kui soovite tarkvara saada siiski andmekandja (CD, DVD või USB) peal, tuleb esitada vastav avaldus. Toote karp saadetakse kullerteenusega otse kliendile. Saatmine võib võtta kuni 3 nädalat ning kuigi enamjaolt on see tasuta, jätab Autodesk endale õiguse mõnedel juhtudel selle eest ka tasu küsida. Installimeedia saab tellida viimasele versioonile ning Subscriptioni klientidele ka kuni 3 versiooni vanemale.

Installimeedia tellimine

  1. Ava Customer Service Assistance Form siit: http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/item?id=12338355&siteID=123112&pass=1
  2. Täida kõik tärniga väljad ning väljale How May We Assist You? sisesta: “Media request for selected product
  3. Väljadel Product ja Product Release vali tarkvara ja versioon, mille installimeediat soovid saada.

Lisamärkused:

  • Installimeedia ei pruugi olla kättesaadav DVD/USB kujul kõikidele tarkvaradele.
  • Installimeedia saadetakse ainult sellele tarkvarale, mille litsentsi oled ostnud.

 


Tarkvara allalaadimine: Virtual Agent

Kui sul ei ole Autodeski kontot või tarkvara allalaadimine sealt mingil põhjusel ei õnnestu, siis kasuta Autodesk virtuaalset agenti, kes (või õigemini mis) proovib sinu küsimustele vastuseid leida automaatselt.

Ava Virtual Agent

Lisainfo eelmiste versioonide kasutamise kohta: http://knowledge.autodesk.com/topics/account-management/software-downloads/previous-versions

Peale allalaadimist käivita installimeedia. Selle käigus pakitakse installimeedia esiteks lahti (nt kausta „C:\Autodesk“) ning install käivitatakse automaatselt.